Arvustus raamatule:

"Leek sügaviku kohal"

Vernor Vinge

Tõlkinud Liisi Ojamaa

Kirjastus Fantaasia

 

August, 2018

"Leek sügaviku kohal" on eepiliste mõõtmetega ulmeteos, mis kirjeldab hoomamatu kosmilise kurjuse vabanemist kauges galaktilises nurgas ja tsiviliseeritud maailma reaktsiooni selle levikule.

 

Raamatu idee on hea ja maailmaehitus kätkeb mitmeid huvitavaid kontseptsioone. Tulnukate liigid on omapärased ja originaalsed - mitte lihtsalt erinevat värvi humanoidid, vaid näiteks kärgmõistusega hundikarjad ja mõistusega taimed. Kirjeldatud maailm eksisteerib erinevatel tasanditel, kus kõrgemates tsoonides võimaldavad füüsikaseadused keerulisi mõtteid ja keerulist tehnikat, madalamates tsoonides saavad aga elada vaid primitiivsed organismid ning isegi lihtne elektroonika lakkab seal toimimast.

 

Hoolimata sellest kõigest ei ole raamat põnev. Maailm mõjub pinnapealselt ning peategelaste seiklused pole mitte ainult aeglased, vaid ka igavad.

 

Raamatu sisust eraldi tähelepanu väärib Liisi Ojamaa suurepärane tõlketöö. Tõlge oli nii hea, et proovisin isegi leida tema kontakti, lihtsalt et talle kompliment saata. Kahjuks on tegemist salapärase luuleinimesega, kelle jälg sotsiaalmeedias ja internetis on salapäraselt olematu.  Eestikeelse versiooni tagant ei kuma isegi natuke inglispärasust ja igale spetsiifilisele ulmetehnilisele terminile on nuputatud emakeeles loomulikuna kõlav vaste. 

Kui seda raamatut lugeda, siis ainult selleks, et imetleda Liisi Ojamaa keelekasutust tõlgitud versioonis.

(Lisatud: Liisi Ojamaa lahkus meie seast üks aasta pärast selle arvustuse kirjutamist).

Hinnang: halb

Lõplik.png

Tahad rohkem teada?

TUTVU STUUDIOGA

BarHiid Stuudios on midagi uut igal kuul

TELLI TEAVITUSED