Arvustus raamatule:

"Tõrkeotsing"

Heinrich Weinberg

Kirjastus Fantaasia

 

Jaanuar, 2020

"Tõrkeotsing" on põnevik kuritegelikest korporatsioonidest ja paarist agendist, kes nende skeemidele peale sattuvad. Üks võtmetegelastest on lõhestunud isiksusega endine sõjaväelane ja teaduskatsete ohver, kelle motiivid ja taust lehekülgede jooksul järk-järgult paljastub. Tegevus leiab aset alternatiivse ajalooga lähituleviku Eestis.

Raamatu peamine puudus on selle pealiskaudsed peategelased. Kõikide nende kõnemaneer ja käitumine on äravahetamiseni sarnane. Peaaegu ainuke erinevus nende vahel on erinevad välimused ja taustalood. Ebausutavalt rumal on ka nende käitumine, mida kannustab mitte loogika, vaid vajadus loos põnevust hoida. Eriti häiris see lõppvaatuse eel, kus otsustatakse ette võtta üks ebavajalik riskantne rongisõit selle asemel, et esitada nõudmised ja kontrollida nende täitmist näiteks sidevahendite teel. Kivinurk, üks raamatu peategelastest, "ununeb" aga viimastes peatükkides päris ära. Pärast õnnetust, mis lõpetab tema aktiivse osaluse jutustuses, lõppeb nii tema pikaaegsetel kaaslastel kui autoril huvi mehe edasise saatuse vastu.


Lugemise tegi raskeks mitte-eestlaslik kõnepruuk, mis meenutas toortõlget Hollywoodi filmidest. Ma pole kuulnud, et eestikeelsed inimesed kasutaksid päris vestlustes väljendeid nagu nagu "parema termini puudumisel" või "naah".

 

Tegelaste naha päästab mingil määral jutu ülesehitus, kus sündmuste vahele tikitud katkendid minevikust muudavad jooksvalt seda, millise kuvandi nad endast ja omavahelistest suhetest jätavad.

Raamatu alternatiivajalooline kontseptsioon tuleviku-Eestist on teose tugevam külg. Paistab, et ajalugu paelub autorit rohkem kui inimloomus. Kahjuks eksisteerib kogu see fantastiline Eesti ülejäänud jutust eraldiseisva elemendina. Raamatu põhisündmustiku saaks probleemideta üle kanda suvalisse lähituleviku ulmemaailma.


Välja paistab ka autori isiklik kogemus Kaitseliidu või Kaitseväega, tänu millele mõjuvad taktikalised situatsioonid usutavalt kõigile, kes ajateenistuses käinud. 

Ma oleks tahtnud, et raamat oleks mulle rohkem meeldinud, sest olen autorit H. Weinberg päriselus kohanud ja tean, et ta on meeldiv inimene. Muuhulgas on ta andnud julgustavat tagasisidet ka BarHiid Stuudio loomingule. Kahjuks ei mõjunud "Tõrkeotsing" mulle tõsiseltvõetava kirjandusteosena.

Hinnang: halb

Lõplik.png

Tahad rohkem teada?

TUTVU STUUDIOGA

BarHiid Stuudios on midagi uut igal kuul

TELLI TEAVITUSED